Belasica (Беласица)

Belasica

Jedno z najstarszych pasm górskich na Bałkańskim Półwyspie jest długa na 60 km i szeroka na 7-9 km. Znajduje się na północny-wschód od jeziora Dojranskiego. Najwyższe szczyty to Kalabak 2029 m n.p.m. i Pole 1888 m. n.p.m.. Na szczycie Tumba znajdują kamienna piramida z trzema ścianami oznaczającymi trzy kraje: Macedonia, Bułgaria i Grecja, których granice spotykają się w tym miejscu. Klimat w tym rejonie jest głównie śródziemnomorski. Belasica jest znana jako góry z bujną roślinnością, wysokimi lasami i malowniczymi polanami. Najbliżej położone miasto to Strumica. Na Belasicy znajdują się znane Solarskie Wodospady i Koleszyńskie Wodospady. Źródła z mineralną i siarkową o temperaturze 75°C  wodą wybijają z gór Belasicy, a są wykorzystywane we wiosce Banica podczas rehabilitacji. W Banicy znajdują się również baseny termalne.

Od 2001 r. co roku w sierpniu organizowane jest międzynarodowa wyprawa na szczyt Tumby. Akcja ta nazywa się „Bałkany bez granic”.

Żaby dojść do Belasicy należy pojechać ze Strumicy autobusem do Smolare. Oznaczony szlak zaczyna się w Smolare, które przechodzimy szeroką asfaltową drogą, a po 15 minutach ścieżka kieruje się w las. Po następnych 15 minutach ścieżka zamienia się w drogę, która zaprowadzi nas do schroniska Szarena Czeszma, czyli  Kolorowy Kran. Ze Smolare do Schroniska można przejść w około dwie i pół godziny, następnie po godzinie dochodzimy do granicy gdzie skręcamy w lewo idąc wzdłuż granicy. Jeszcze tylko jedna godzina dzieli nas od dojścia na szczyt Tumby.