Mavrovo (Маврово)

content-mavrovo_v-1352822710

Park Narodowy „Mavrovo” jest położony w zachodniej części Macedonii, godzinę drogi od Skopje. Jest on największym ze wszystkich trzech parków narodowych na terytorium Macedonii. Na terenie parku znajdują się 52 szczyty o wysokości powyżej 2000 m n.p.m., z których najbardziej znane są: Medenica, Velivar, Sandaktasz i Golem Korab (2764 m n.p.m.) będący najwyższym szczytem w Macedonii. Najniższy punkt parku znajduje się na wysokości 600 m n.p.m.. Jest to miejsce, w którym Mala Reka łączy się z rzeką Radika.

Atrakcje turystyczne

Jaskinia Szarkova Dupka

JaskiniaZnajduje się blisko ośrodka narciarskiego we wiosce Mavrovo, około 10 minut spacerem od obrzeża wsi. Jaskinia jest przygotowana do zwiedzania przez turystów, którzy mogą zejść do 20 metrów od wejścia. Cała jaskinia ma 18 metrów szerokości i 25 metrów długości. Nazwa jaskini wzięła się od imienia jednego z mieszkańców wioski, który jako pierwszy odważył się splądrować jaskinię ponad 30 lat temu. Temperatura we wnętrzu jaskini utrzymuje się na poziomie poniżej 12° C. Jaskinie można zwiedzać z przewodnikiem w zorganizowanych grupach. Taka wycieczka trwa około 40 minut.

Safari Park

eleni2Na ogrodzonym terenie 430 hektarów turyści mogą odbyć przyjemny spacer w towarzystwie jeleni i danieli. W parku zostały przygotowane różne ułatwienia takie jak: miejsca do odpoczynku, punkty widokowe, gdzie można zrobić zdjęcia zwierzętom oraz ujęcie zimnej wody źródlanej. Po parku oprowadzają przewodnicy, a taki spacer trwa od 1 do 2 godzin.

Jezioro Lokuv

JezioroTo najniżej położone polodowcowe jezioro jest prawdziwą atrakcją turystyczną. Jezioro Lokuv, będące dumą lokalnych macedończyków, znajduje się w objęciach góry Deszat na wysokości 1568 m n.p.m.. Dla turystów chcących nacieszyć się spokojem górskiego otoczenia, w okolicy zostały przygotowane miejsca odpoczynku, gdzie można napić się źródlanej wody. Do jeziora można dojść idąc 8 km wzdłuż oznaczonej ścieżki wokół gór. Trasa ta może być pokonana konno, a konie można wynająć we wiosce. Nieopodal znajduje się bacówka i hodowla owiec. Można tam spróbować różnych produktów mlecznych, a w szczególności przepysznego sera owczego,  trebiszko, typowego dla tego regionu.

Gorna Ledina- miejsce na piknik

kukaCiekawa, górska chata umiejscowiona na 4 drzewach, wyposażona w miejsca do leżenia i taras, z którego roztacza się widok na dolinę i rzekę Radika. Abu tam dotrzeć należy wyruszyć z wioski Belebdro.

 

Monastyr św. Jovan Bigorski, most Elen Skok i wioski w regionie Mijaczki

manastirŚw. Jovan Bigorski, to jeden z najpiękniejszych i najważniejszych monastyrów w Macedonii, niewątpliwie jest wart zwiedzenia. Ponadto, warto zwrócić uwagę na most Jeleni Skok wybudowany podczas rządów ottomańskich i znajdujący się na drodze Via Ignacija. Można również zorganizować wycieczkę po okolicznych wioskach i zwiedzić liczne muzea i budynki o charakterze kulturalno-historycznym.

Wodospady Duf koło wioski Rostusze

WodospadJedyne pół godziny drogi od wioski Rostusze znajdują się wodospady Duf. Ścieżka prowadzi przez kanion Duf (100 metrów wysokości), który daje schronienie przed największymi, macedońskimi upałami, ponieważ temperatura w kanionie latem oscyluje w granicach 18-20°C. Wysoki na 25 metrów wodospad znajduje się na samym końcu kanionu, gdzie przygotowano kilka ławek by móc w spokoju zrelaksować się i nacieszyć pięknem natury. Na ścianie skalnej, po której spada wodospad, przy odpowiednim wyposażeniu, można zejść, ponieważ zostały tam zamontowane metalowe klamry. Najlepiej jest wybrać się od maja do lipca, kiedy to przez wodospad i rzekę przepływa najwięcej wody.

 

zdjęcia: discoverdinarides.com npmavrovo.org.mk