Popowa Szapka (Попова Шапка)

PopovaShapka

Znajdująca się w północno-zachodniej części Macedonii, Popova Szapka jest jednym z najbardziej popularnych ośrodków narciarskich w kraju.
To zimowe centrum rozrywki jest położone na pięknej górze Szar, w odległości zaledwie 53 km od stolicy Skopje i 18 km z Tetova. Co roku przyjeżdżają tu narciarze nie tylko z Macedonii, by odpocząć, świetnie się bawić i nacieszyć się pięknem otaczającej ich przyrody.
Niedaleko od ośrodka jest wiele małych, polodowcowych jezior malowniczo porozrzucanych w różnych zakamarkach gór.
Na Papovej Szapce istnieje 6 wyciągów: Teteks 1, Teteks 2, Aerodrom, Ge (Pionir), Jelak i jeden wyciąg równoległy do Aerodromu. Można również wykorzystać wyciągi krzesełkowe. Jeden z nich nazywa się Ceripasina, a pozostałe dwa są położone równolegle do wyciągów narciarskich Teteks i Aerodrom. Najniżej położony stok narciarski to Teteks (1.708 m. n.p.m.), a najwyżej położony jest wyciąg krzesełkowy na Ceripasina (2.510 m. n.p.m.).

Co roku w dniach 15-16 luty odbywają się zawody o Puchar Szar. Podczas tych zawodów będących częścią European Cup konkurują ze sobą najlepsi narciarze z Macedonii i z zagranicy.

Ośrodek na górze Szar oferuje stoki narciarskie o długości 10 km. Średnio podczas roku śnieg utrzymuje się przez 135 dni. Dla turystów udostępnione są zarówno stoki, szkoły narciarskie, serwis narciarski i sklep ze sprzętem.