Spacer do św.Iliji i Wież Cara (Св. Илија и Цареви Кули)

Sv.Ilija

Spacer do Wież Cara to przyjemna i zdrowa przechadzka. Istnieje wiele dróg, które prowadzą na szczyt. My zdecydowaliśmy się opisać tą najbardziej znaną.

Szlak zaczyna się na wysokości restauracji Loven Dom (ловен дом) przed którą umieszczony został drogowskaz do zakonu-cerkwi św. Ilija. Żeby dostać się do cerkwi trzeba przejść 2100 metrów, a różnica poziomów miedzy restauracją a cerkwią to 135 metrów. Idziemy ścieżką wzdłuż zbocza góry, trasa jest łatwa i przyjemna, nie wymaga żadnego przygotowania jednak warto zabrać ze sobą coś do picia lub ewentualnie przygotować się na piknik. Obecnie trasa została zamieniona w ścieżkę zdrowia z kilkunastoma stacjami, w których można wykonywać opisane ćwiczenia. Po około 15 minutach od restauracji dochodzimy do fontanny skąd wybija woda pitna. Warto rozglądać się na boki, gdyż są duże szanse zobaczenia wolno chodzących krów lub owiec. Po 10 minutach od fontanny dochodzimy do małego wodospadu a stamtąd potrzebujemy jeszcze jakieś 15 minut aby dojść do cerkwi. Warto zatrzymać się tam na dłużej. Są piękne widoki, można napić się czystej wody z dwóch fontann lub zrobić piknik. Wokół cerkwi jest przygotowane wiele miejsc gdzie można usiąść, odpocząć, pożywić się lub zrobić grilla. Opuszczamy teren cerkwi wychodząc prze bramę. Kierując się ścieżką po 20 minutach dochodzimy do drogi asfaltowej i skręcamy w lewo. Teraz przez 30 minut idziemy do końca drogi  po szczycie gór skąd rozciąga się widok na całą okolicę Strumicy, a nawet w oddali po prawej stronie widać góry bułgarskie.

Ze szczytu możemy wrócić tą samą drogą, którą przyszliśmy lub postarać się zejść po dość stromym zboczu wprost do miasta. Jeżeli zdecydujemy się na tę drugą opcję, wystarczy podążać wydeptanymi ścieżkami i być ostrożnym. To zejście w zależności od tempa może nam zająć od 15 minut do pół godziny.