Wodospad Smolarski (Водопад Смоларе)

44683033

Wodospad Smolarski znajduje się na północnych stokach góry Belasica na rzece Łomnica ukryty wśród wielowiekowych dębów na wysokość 600 metrów. Wodospad jest w rejonie wsi Smolare niedaleko Strumicy. Całkowita wysokość wodospadu to 39,5 metrów. Jest to najwyższy wodospad w Macedonii.

Wyjeżdżając ze Strumicy kierujemy się według znaków, które pokazują którędy dojechać do Solarskich Wodospadów. Jadąc tą wąską i krętą drogą trzeba pamiętać o ograniczeniach prędkości ponieważ ciągniki i wozy konne są typowe dla tego obszaru. Głównym zajęciem w tej okolicy jest rolnictwo. Po drodze do wodospadu można spotkać mały rynek, na którym można kupić lokalne produkty. Rynek ten został otwarty w 2007 roku i od tej pory lokalna ludność sprzedaje tam papryki, jabłka, ogórki i wiele innych smacznych, zdrowych produktów.

Do wodospadu prowadzi ścieżka zbudowana z 300 kamiennych schodów, a sam wodospad można podziwiać z drewnianego mostku. Dzięki położeniu w górach i lesie oddalonym od głównych dróg, w okolicy wodospadu wytworzył się swoisty mikroklimat, więc warto zatrzymać się tam na dłużej.